Skip to content
Bulunduğunuz sayfa: Anasayfa arrow BEYPER Hakkında arrow BEYPER
BEYPER Yazdır E-posta

Dayanıklı tüketim ve beyaz eşya perakendeciliği sektöründe perakende satış yapan bayilerin oluşturduğu bir dernektir.

Beyaz eşya bayisi kimdir veya nasıl biridir?

Bayiler, bulunduğu bölgenin sevilen ve sayılan itibarlı kişileridir. Mahallenin ağabeyidir, büyüğüdür yani aileden birisidir.

Bayi, işinin başında müşteri ile bire bir ilişki kuran, müşterisinin ailevi sorunları dahil birçok sorununu çözmeye yardımcı olan “geleneksel ticaret” erbabıdır.

Müşteri, ani bir paraya ihtiyaç duyduğunda bayiden kısa süreli borç para alır yani bayi müşterisine finansman sağlar.

Birçok sektörde senetle mal satışı bittiği halde, beyaz eşya sektörü senet karşılığı mal satışının devam ettği birkaç sektörden biridir.

Senetle satış yapan diğer sektörlere bakarsak çoğunun sahibinin yine beyaz eşya bayi sahibi olduğunu görürüz. Beyaz eşya bayisi aynı zamanda mobilya mağazası ve çeyiz ürünleri satan işyerlerinin çoğununda sahibidir.

Bayi müşterisi senedini çeşitli nedenlerden dolayı zamanında ödeyemezse senet vadesini uzatır, “canın sağ olsun, sıkıntın bitince ödersin” der ve vadesini uzattığı bu işlemden dolayı vade farkı almaz.

Bayi sadece satıcı değil aynı zamanda bozulan ürünle ilgili sorunlarla ilgilenen ve satış sonrası hizmetlerini sunan bir kişidir.

Bayi müşterinin ihtiyacını belirler ona göre mal satar. Kısaca pahalı ürün değil uygun fiyata fayda sağlayan ürünü satar.

Beyaz eşya sektörü geleneksel müşteri-satıcı pazarlığının devam ettiği ender sektörlerden biridir.

Bayinin bütün bu yeteneklerine karşın müşteri bayisinin kar marjının düşüklüğünü, bazen dolandırıcı kişilerin malı alıp ödemediğini bilmez. Yani bayinin taşıdığı riski bilmez. Aslında bilmek zorunda da değildir.

Çünkü beyaz eşya bayisi mahallenin ağabeyi ve aileden birisidir.

 

 

Ziyaretçi Defteri

Son Yazılan Mesaj
yıldırım söylemez
yönetim kurulu üyelerimiz haricindeki üy
Ziyaretçi Defteri - Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Okuyucu Yorumları

  • 0542 215 31 37 nolu telefondan bana ulaşabilirsini...

Üye Girişi

Üye Girişi

Döviz Kurları


PlusTeknik